Działania profilaktyczne.
Przy użyciu kalkulatora możesz oblicz wskaźnik BMI swojego dziecka.
Kalkulator BMI (Body Mass Index), czyli indeks masy ciała, to narzędzie, dzięki któremu można samodzielnie sprawdzić, czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Wskaźnik BMI w sposób pośredni opisuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie na podstawie proporcji masy ciała mierzonej w kilogramach do wzrostu w metrach. Sprawdź, czy twoje BMI jest prawidłowe.
Oto wzór
Przedziały wskaźnika BMI
Wskaźnik BMI jest używany do oceny wagi prawidłowej, ryzyka zagrożenia otyłością i chorobami związanymi z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. BMI może znajdować się w jednym z kilku wyszczególnionych przedziałów opisujących masę ciała:
Wartość | Co oznacza? |
BMI < 18,5 | niedowaga |
18,5 ≤ BMI ≤ 24,9 | waga prawidłowa |
25 ≤ BMI ≤ 29,9 | nadwaga |
BMI > 30 | otyłość |
Czasem wyróżnia się także przedział BMI > 35 (otyłość drugiego stopnia) oraz BMI > 40, który wskazuje na otyłość olbrzymią i bardzo duże zagrożenie chorobami powiązanymi z nadmierną masą ciała.
Kalkulator BMI u dzieci
Kalkulatory BMI przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych, tj. osób od 18. roku życia. U dzieci zastosowanie znajdują siatki centylowej, które pomagają w ocenie prawidłowego rozwoju fizycznego u najmłodszych. Chociaż wskaźnik BMI oblicza się u dzieci i dorosłych w podobny sposób, to kryteria wykorzystywane to analizy wyniku dla dzieci i młodzieży są inne niż te u dorosłych. Związane jest to z dwoma czynnikami:
- ilość tłuszczu jest różna u chłopców i dziewcząt,
- ilość tłuszczu zmienia się wraz z wiekiem.
W analizie masy ciała dzieci i młodzieży bierze się pod uwagę prawidłową zawartość tkanki tłuszczowej w zależności od płci i wieku, a także zależność między masą a wysokością ciała. Pewną formę wskaźnika BMI można zastosować dla wieku szkolnego, jednak z uwzględnieniem jedynie chłopców i dziewcząt, u których zawartość tkanki tłuszczowej jest prawidłowa. W praktyce oznacza to, że wskaźnik BMI oparty na siatkach centylowych ma u dzieci zastosowanie głównie statystyczne. Ocena zdrowia dziecka w kontekście masy ciała powinna zatem uwzględniać pomiar zawartości tkanki tłuszczowej.
BMI – profilaktyka
Wartość BMI powyżej 30 to sygnał alarmowy, który powinien skłonić nas do kontaktu z lekarzem. Diagnozowanie takich chorób jak choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, rak jelita i miażdżyca na wczesnym etapie, pozwala przyspieszyć proces leczenia i skutecznie walczyć ze schorzeniami.
Nie należy lekceważyć również wyników BMI z drugiego końca skali. Jeżeli wskaźnik BMI wynosi 17 lub jest zbliżony do tej liczby, mamy do czynienia z niedowagą wskazującą na zaburzenia żywienia takie jak anoreksja. Możliwe przyczyny takiej niedowagi to również choroby, np. zaburzenia wchłaniania, problemy endokrynologiczne, choroby nowotworowe, pasożytnicze czy zakaźne (AIDS, gruźlica). Szczególnie niepokojący jest wynik BMI z przedziału 16–17 świadczący o wychudzeniu (w tym zaawansowanej anoreksji), natomiast sytuacją krytyczną (wygłodzeniem) jest wynik niższy niż 16.