Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Kaninie

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Kaninie

Mikołaj Rej powiedział: ,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. Tę prawdę udowodnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Kaninie, którzy wzięli udział w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania.
Celem konkursu było doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej, popularyzacja literatury dziecięcej i młodzieżowej polecanej przez Fundację ABCXXI ,,Cała Polska czyta dzieciom” oraz rozwijanie twórczych talentów.
W konkursie wzięli udział uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci z klas I-III oraz IV-VIII. Każdą klasę reprezentowało 3 uczestników. Jurorzy brali pod ocenę technikę czytania, płynność, dykcję, tempo czytania, środki artystycznego wyrazu, pauzowanie, modulację głosu i jego natężenie, akcent zdaniowy, mimikę, ewentualny gest, kontakt wzrokowy z odbiorcą, radzenie sobie z tremą. Popisy uczestników oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Teresa Szewczyk, Agnieszka Leśniak i Alicja Sławek. Konkurs otworzyła pani Dyrektor Halina Śmierciak, wyrażając podziękowanie wszystkim, którzy przystąpili do czytelniczej rywalizacji.
Uczniowie z klas od I- do III do przeczytania mieli jeden z wylosowanych fragmentów autorów książki: Joanna Papuzińska: ,,Nasza mama czarodziejka”; Jan Brzechwa: ,,Akademia Pana Kleksa”; ,,Astrid Lindgren: ,,Dzieci z Bullerbyn”. W klasach starszych uczestnicy losowali spośród następujących trzech propozycji: Lewis C. S.: ,,Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”; Montgomery L. M. – ,,Ania z Zielonego Wzgórza”; Antoine de Saint-Exupery: ,,Mały Książę”.
W pierwszej kategorii wiekowej Mistrzem Pięknego Czytania okazała się Klaudia Jaskulska z klasy III. Na drugim miejscu uplasowała się Lena Lis, uczennica klasy I. Podium zamknął Bartłomiej Lis z II klasy. Wyróżnienia otrzymały Martyna Janik z I klasy i Emilia Gądek z klasy III.
W drugiej kategorii wiekowej tytuł Mistrza przypadł Mateusz Joniec z klasy VII, na drugim miejscu uplasowała się Magdalena Gucwa z klasy V, a trzecie miejsce wywalczyła jej rówieśnica, Patrycja Joniec. Wyróżnienia otrzymały Natalia Ziaja z klasy VI i Oliwia Mruk z klasy IV.
Konkurs zorganizowany był z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który był obchodzony 23 kwietnia.

Wszystkim Uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy wszystkich do czytania. Pamiętajmy, że ,,czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska)

Skip to content