Światowy Dzień Sztuki – ,,Bądź jak Picasso”

Światowy Dzień Sztuki – ,,Bądź jak Picasso”
15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sztuki. Ten wyjątkowy dzień upamiętnia urodziny Leonardo da Vinci, jednego z najwybitniejszych twórców historii. Święto jest idealną okazją do przypomnienia jak ważną rolę pełni w naszym życiu sztuka i jak bardzo jej brakuje w czasach nowej rzeczywistości. W tym wyjątkowym dniu chcielibyśmy przypomnieć również postać innego wielkiego artysty Pabla Picasso. Uważany jest on za jednego z najwybitniejszych artystów XX wielu. Był malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem. W Hiszpanii rok 2023 został ogłoszony rokiem Pabla Picassa.
Kilka ciekawostek:
Przez całe życie Picasso stworzył około 147 800 dzieł, na które składają się: 13 500 obrazów, 100 000 grafik i rycin, 300 rzeźb i ceramiki oraz 34 000 ilustracji.
W 1948 roku Pablo Picasso spędził kilkanaście dni w Polsce. Zachwycił się wtedy polskim folklorem. Po powrocie wykonał wiele grafik w tym nurcie przedstawiających swoją ówczesną partnerkę Françoise Gilot w kożuszku, który zakupił dla niej w Krakowie. Swoje obrazy zatytułował „Kobieta w polskim okryciu”
Miłośnik prostoty
Pomimo wielkiego sukcesu i pieniędzy, Picasso preferował proste, skromne posiłki, pił przeważnie wodę, czasami wino. Zupełnie nie dbał o elegancki ubiór, zgodny z trendami mody.
,,Chciałem być malarzem i zostałem Picassem” – tak mówił o sobie sam artysta.
My również dzisiaj staliśmy się artystami jak Pablo Picasso.
Agnieszka L.
Skip to content