Noc Muzeum 18.05.2018 ogólnopolska akcja propagowania kultury. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Noc Muzeum  18.05.2018  ogólnopolska akcja propagowania kultury. Wstęp wolny. Zapraszamy.

NOCNE ZWIEDZANIE CZYLI VII NOC MUZEUM W LIMANOWEJ

Jak co roku, Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza na VII Noc Muzeum w Limanowej 18 maja 2018 r. (piątek).

Tematyka tegorocznego nocnego spotkania w muzeum będzie krążyła wokół zagadnień z historii handlu i postaci kupców w różnych epokach.

W programie przewidziano wiele ciekawych punktów – o godz. 15:00 wydarzenie niejako otworzą zajęcia warsztatowe z kaligrafii pt. „Poznajemy Spencerian script!” poprowadzonymi przez Lidię Marek-Jurkowską. Podczas zajęć będzie możliwość poznania kroju pisma dzięki któremu każdy list czy pismo oficjalne nabierze nowego blasku. Nawet komputerowo wytworzona korespondencja biznesowa opatrzona wykaligrafowanym zwrotem grzecznościowym (np. Szanowny Panie czy Z poważaniem) będzie sprawiać  wrażenie eleganckiej i zyska aprobatę w oczach adresata.

Następnie o godz. 17:00 odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy kolekcjonerskiej stanowiącej własność Firmy WRONA Sp. j. z Limanowej pod nazwą „Mercatores ad nostram urbem venerunt ut pecuniam facerent czyli rzecz o historii handlu” poświęconej dziejom handlu oraz szlakom handlowym regionu.  Według słów Benedykta Cotruglio z Księgi o sztuce handlu: Kupiec musi także, (…), badać handlowe interesy i szukać, i znaleźć, gdyż dowód na bystry umysł zawiera się w znajdywaniu, (…) Poszukiwać trzeba interesów zdatnych i odpowiednich do warunków miejsca i osoby, i twoich możliwości, i do interesów, które zręcznie można urzeczywistnić. I tacy osiągną świetną pozycję (…)”. Poza naturalnymi talentami, umiejętnościami czy przychylności fortuny każdy kupiec musiał mieć przedmioty, które ułatwiały transakcje dlatego pośród zgromadzonych na wystawie eksponatów będzie zaprezentowany szereg tego typu urządzeń m.in. wagi, liczydła, maszynki do liczenia, ale też rzeczy ulotne a niezbędne, takie jak księgi handlowe, kwity, etykiety oraz książki życzeń i zażaleń.

Wydaje się, że w kontekście takiej tematyki interesującą kwestią jest również, co dawniej ludzi skłaniało do kupna takiego, a nie innego produktu oraz sposoby kupców do przekonywania o przewadze swoich towarów w porównaniu z konkurencją. Organizatorzy nocy muzeum  pomyśleli też o tym i o dziedzinie bez której zarówno w przeszłości jak i obecnie handel nie rozwijał by się tak dynamicznie, a mianowicie o potędze reklamy. Magdalena Urbaniec o godz. 17:30 poprowadzi prelekcję pod tytułem „Reklama dźwignią handlu”, podczas której na podstawie zaprezentowanych dawnych reklam prasowych, plakatów i afiszy omówi zagadnienia rozwoju i wpływu reklamy na różne gałęzie handlu na przestrzeni wieków.

W następnej części programu przygotowano niespotykaną projekcję cyklu filmów pt. „Limanowa na filmowej taśmie”. Od godz. 18.30 do 22:00 będą kolejno wyświetlane amatorskie oraz profesjonalne filmy ukazujące limanowską rzeczywistość, w tym jej handlowe oblicza na przestrzeni czasu od okresu dwudziestolecia międzywojennego, poprzez dekady PRL-u, lata 90-te, aż do chwili obecnej. Będą wyświetlane między innymi amatorskie obrazy z życia pracowników rafinerii w latach 30-tych, spektakularna rywalizacja miasta Limanowa ze Skoczowem w popularnym w latach 70-tych programie telewizyjnym „Bank 440” czy nie publikowane dotąd nagrania z lat 90-tych. Uzupełnieniem seansu filmowego będzie pokaz zbiorów fotografii „Handel w obiektywie”, prezentujący zdjęcia na których zostały uwiecznione limanowskie jarmarki, bazary, rodzinne sklepy z wieloletnia tradycją, państwowe domy handlowe oraz restauracje.

Po tej swoistej sentymentalnej podróży po Limanowej, której przemiany zostały utrwalone na taśmie i kliszy, dla wytrwałych pozostanie jeszcze jeden obowiązkowy punkt programu, od godz. 22:30 do 24:00 będzie możliwość zwiedzania wystaw czasowych i stałych wraz z przewodnikiem. 

PROGRAM:

 

15:00 – warsztaty kaligraficzne „Poznajemy Spencerian script!”

17:00 – otwarcie wystawy kolekcjonerskiej pt. „Mercatores ad nostram urbem venerunt ut pecuniam facerent czyli rzecz o historii handlu”

17:30 – prelekcja pt. „Reklama dźwignią handlu”

18:30 – projekcja cyklu filmów „Limanowa na filmowej taśmie”

22:00 – „Handel w obiektywie” czyli pokaz zbiorów fotografii

22:30-24:00 – zwiedzanie wystaw stałych i czasowych z przewodnikiem

Skip to content