Obserwacje Nocnego Nieba już za nami. Odbyły się one one w ramach projektów Interdyscyplinarne Laboratoria Przyrodnicze prowadzonych przez Ewę Kożuch i Alicję Sławek.
Były to nieziemsko-kosmiczne spotkania. Każdy uczestnik, który prawidłowo powtórzył hasło umieszczone na drzwiach wejściowych otrzymał gwiezdną pieczęć i musiał się zapisać do załogi odpowiedniego statku kosmicznego, czyli klasy. Głównym punktem zajęć było obserwowanie nocnego nieba. Mieliśmy wiele szczęścia, bo mimo kapryśnej w ostatnich dniach pogody, udało nam się na bezchmurnym niebie zobaczyć przez teleskop planetę Jowisz z czterema księżycami. Zaobserwowaliśmy przelot międzynarodowej stacji kosmicznej dzięki aplikacji, która co do minuty informowała o czasie i kierunku jej przelotu. W ogromnej ilości gwiazd udało nam się wyszukać na niebie gwiazdozbiory Wielkiej Niedźwiedzicy Kasjopei, Łabędzia, Małego Wozu oraz zobaczyć naszą galaktykę Drogę Mleczną. Nauczyliśmy się wyznaczać kierunek północny dzięki odnalezieniu Gwiazdy Polarnej. Wiele cennych informacji przekazał nam zaproszony gość Przemek Kożuch. Wykonanie zadań w terenie ułatwiły nam zajęcia w „statkach kosmicznych”. Mogliśmy korzystać między innymi z tellurium, które zobrazowało nam krążenie Planet w Układzie Słonecznym, z obrotowych map nieba i rzutnika gwiazdozbiorów. Oprócz nauki o gwiazdach, filmów edukacyjnych i piosenek o planetach wykonaliśmy własnoręcznie lunety, dzięki którym uczyliśmy się rozpoznawać gwiazdozbiory. Na styropianie powstały także modele nowo poznanych konstelacji.
Lot w kosmos był dla nas fantastycznym przeżyciem, co widać na naszych szczęśliwych twarzach w rakiecie.
Dziękujemy Rodzicom, którzy przyjechali po nas późną porą, co uchroniło nas przed pieszym pokonywaniem galaktycznej odległości pomiędzy szkołą, a domem.
E.K. A. L