Narodowy Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci  Żołnierzy Wyklętych.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przygotowało prezentacje o Żołnierzach Wyklętych. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

 

,,Szanowni Państwo,

pierwszy dzień marca, decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 2011 r., ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci  Żołnierzy Wyklętych. Od wielu lat Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie upamiętniają ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH – bohaterów antykomunistycznego podziemia, i popularyzują historię tamtych tragicznych dla narodu polskiego lat. Tego zadania – misji nowosądeckie Muzeum wraz z krakowskim Oddziałem IPN podjęło się organizując każdego roku w ramach projektu „Spotkania z najnowszą historią” szereg wydarzeń edukacyjnych o tej tematyce.

W bieżącym roku ze względu na sytuację epidemiczną nie możemy spotkać się w przestrzeniach muzealnych; przyjęliśmy inną formułę przekazu.  Uprzejmie informuję, że od 1 marca, dnia w którym przywracamy pamięć o Wyklętych, na stronie internetowej www.muzeum.sacz.pl   w zakładce EDUKACJA dostępne są materiały: prezentacja multimedialna w postaci wykładu dr. Marcina Chorązkiego, filmy dokumentalne: „Polska szuka bohaterów”, „Zapora” oraz publikacja „Ks. Władysław Gurgacz” autorstwa Dawida Golika i Roksany Szczypty-Szczęch. Zachęcamy do wykorzystania tych treści w przekonaniu, że mogą być wartościowym i ciekawym uzupełnieniem edukacji historycznej młodego pokolenia.”

 

Skip to content