Dzień Dziecka

Dzień Dziecka

W dniu Twojego święta chcę Ci podarować
kawałeczek ziemi, byś mógł wyhodować,
słodyczowe drzewko, pełne cukiereczków,
tych małych i dużych i z dziurką w środeczku,
by rosły też na nim lody w różnym smaku
i świeże truskawki w czekoladowym fraku,
ale nie mogę dać Ci tego,
lecz mogę Ci życzyć wszystkiego dobrego!

 

Święto, które wypada na 1 czerwca, jest ulubionym dniem w kalendarzu wielu dzieci. Nie wszyscy jednak zdają sobie do końca sprawę, jaka jest jego historia. Szczegółowe informacje o Dniu Dziecka w Polsce i na świecie zamieszczam poniżej.

Choć data Dnia Dziecka jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy Dzień Dziecka. W 2020 roku, jak i w poprzednich latach, święto dzieci wypadnie tradycyjnie 1 czerwca. Tym razem będzie to poniedziałek.

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Polsce oraz w innych byłych państwach socjalistycznych obchodzony jest 1 czerwca już od 1950 roku. Po raz pierwszy święto to zorganizowano w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Dwa lata później Dzień Dziecka stał się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Co ciekawe, w niektórych krajach na świecie Dzień Dziecka wcale nie jest obchodzony 1 czerwca. Przykładowo we Francji obchodzi się Święto Rodziny, które wypada 6 stycznia. W Japonii oddzielnie obchodzą swoje święto dziewczynki (3 marca) i chłopcy (5 maja). W Turcji 23 kwietnia obchodzony jest Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci.

 

Skip to content