Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

07.05.2019. w naszej szkole w Kaninie zabrzmiały radosne tony pieśni : „Witaj majowa jutrzenko!”, gdyż właśnie tego dnia obchodziliśmy 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

Święto Trzeciego Maja należy do najradośniejszych polskich uroczystości patriotycznych, ponieważ dotyczy doniosłego i radującego serca Polaków aktu historycznego, ale także dlatego, że przypada w najradośniejszej chyba – wiosennej porze roku. W trakcie naszej szkolnej akademii również panował nastrój radości, ale też i powagi. W występ zaangażowali się uczniowie prawie wszystkich starszych klas. Uczennica klasy szóstej – Natalia Ziaja, która przedstawiała upersonifikowaną Ojczyznę, w wierszowanej formie opowiadała słuchaczom o atmosferze, która towarzyszyła rodzącej się Konstytucji. Recytacje poetyckie wzbogacone zostały grą na instrumentach. Mateusz Joniec na klarnecie odegrał hymn narodowy, Ola Żelasko zaprezentowała melancholijny „Polonez Ogińskiego” na keyboardzie, a Arek Sławek zagrał „Rotę” na akordeonie.

Z myślą o dzieciach z młodszych klas przygotowano scenkę utrzymaną w gawędziarskim tonie, w której babcia opowiada wnukom o okolicznościach powstania Konstytucji Trzeciego Maja i jej twórcach. W inscenizacji tej wystąpili : Ania Papież z klasy piątej oraz Adam Lizut i Oliwia Mruk.

Akademię zakończył śpiew bliskiej sercu każdego Polaka „Roty”, w której uczucia patriotyczne brzmią szczególnie wyraźnie, a także słowa ostatniego z wygłaszanych wierszy : „Święto przeszłości – świętem dla nas/ Czcić je będziemy po wieczny czas”. I to przesłanie, a zarazem nakaz niech pozostanie w naszej pamięci i sercu!

Skip to content