23.10.2019 Pasowanie na Czytelnika kl.I

23.10.2019  Pasowanie na Czytelnika kl.I

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. Z tej okazji biblioteka szkolna w Kaninie zorganizowała biblioteczno – czytelniczą uroczystość. W programie było głośne czytanie, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, które obchodzono 29 września. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Dzieciom czytali: Dyrektor Halina Śmierciak, sołtys wsi Barbara Hebda, Przewodnicząca Rady Rodziców Beata Kwiatkowska, bibliotekarka Małgorzata Cięciel oraz samorząd uczniowski. Drugim punktem programu było pasowanie uczniów kl. I na czytelników. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowy dyplom oraz książeczkę. Po złożeniu przyrzeczenia, w którym obiecali szanować i czytać książki zostali pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Ostatnim akcentem czytelniczego dnia było ogłoszenie akcji „Podaruj Wiersz”, do której szkoła zgłosiła swój udział. Jest to I edycja ogólnopolskiej akcji społecznej Fundacji Herberta, której patronuje Biblioteka Narodowa. Co zrobić, aby wziąć w niej udział? Wystarczą 4 proste kroki: odwiedzić bibliotekę, wybrać wiersz, przepisać na specjalnej papeterii i …..przynieść do biblioteki szkolnej do końca października. Powstanie piękna wystawka z ręcznie pisanych wierszy, które z okazji św. Mikołaja będą wspaniałym prezentem dla drugiej osoby. Będziemy obdarowywać kolegów, koleżanki, nauczycieli, rodziców…zatem do dzieła! Wystarczy tak niewiele, by podarować komuś …prezent.