Szkolny projekt ,,Dla Niepodległej”

Szkolny projekt ,,Dla Niepodległej”

Cyprian Kamil Norwid powiedział, że: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”- Szkoła Podstawowa w Kaninie dobrze rozumie te słowa. Obowiązkiem jest wychowywać młode pokolenie w duchu miłości do swojego kraju.

Obecny rok, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, stanowi szczególną okazję do rozbudzania patriotyzmu w sercach dzieci i młodzieży poprzez świętowanie tej wielkiej narodowej rocznicy. Temu celowi służył szkolny projekt zatytułowany „Dla Niepodległej” składający się z szeregu działań, imprez i uroczystości, które organizowała lub, w których uczestniczyła nasza szkoła.

Na ważne okazje wkłada się odświętny strój, toteż aby godnie uczcić narodowe święto nasza szkoła ubrała się w barwy ojczyste. W oknach budynku pojawiły się piękne flagi wykonane z białych i czerwonych serc symbolizujących miłość do ojczyzny. Większość wytworów artystycznych uczniów w tym czasie przybrała kolor bieli i czerwieni, gdyż dzieci malowały godła, wykonywały flagi, kotyliony oraz piękne kwiaty w narodowych barwach.

Recytacja i śpiew to sposoby, którymi wspaniale można wyrazić miłość do ojczyzny, dlatego nasi uczniowie występowali w szkolnym konkursie recytatorskim noszącym hasło „Ojczyzna w poezji”, a poza szkołą trzy uczennice uczestniczyły w konkursie pieśni i poezji patriotycznej, który odbył się 15.11.2018. w Limanowej. Natomiast cała szkoła- uczniowie i nauczyciele- wzięli udział w projekcie „Rekord dla Niepodległej”, w związku z czym 09.11.2018. o godzinie 11:11 w podniosłej, ale i wzruszającej atmosferze uroczyście odśpiewali hymn narodowy. Następnie odbyła się szkolna akademia z okazji stulecia odzyskania niepodległości, która pozwoliła słuchaczom przenieść się na chwilę w przeszłość i spojrzeć na bolesne zdarzenia naszej historii związane z utratą państwowości, ale przede wszystkim przeżyć radosny moment odzyskania wolności.

Niepodległość można czcić na różne sposoby, także przez sport, dlatego 07.11.2018. w Młynnem jedenastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w „Biegu Niepodległości”. Jeden z nich- Szymon Żelasko uwieńczył swój występ sukcesem, gdyż zdobył pierwsze miejsce.

Świętowanie narodowej rocznicy może być też dobrą okazją do pogłębiania wiedzy historycznej uczniów, toteż dzieci z czwartej klasy naszej szkoły, pod opieką nauczyciela historii, odbyły 31.10.2018. wycieczkę do Limanowej, aby pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożyć kwiaty, a także zwiedzić dom, w którym nocował ten nasz słynny rodak. Uczniowie wybrali się również na jabłoniecki cmentarz wojenny, który jest świadkiem historii dziejącej się w naszym regionie.

Z tematem poszerzania wiedzy o historii naszej ojczyzny związana jest kolejna impreza, w której szkoła uczestniczy poprzez swoją bibliotekę. Otóż 16.11.2018. biblioteka szkoły w Kaninie włączyła się w ogólnopolską akcję czytelniczą „Mirabelka- kiełkująca historia w 100licy” odbywającą się w ramach oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Elementem tego projektu były warsztaty na podstawie książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”, które miały miejsce w szkolnej sali bibliotecznej.

Wyjątkowy dla naszej ojczyzny rok 2018-rok stulecia odzyskania niepodległości- wciąż trwa, w związku z tym nasza szkoła nadal będzie angażować się w akcje poświęcone obchodom tej ważnej narodowej rocznicy

Skip to content