Wtorkowy poranek – 11 października – trochę mgliście, dżdżyście i zimno. To nie zniechęca jednak społeczności naszej szkoły do zaplanowanych poszukiwań śladów św. Jana Pawła II w naszej okolicy. Jedziemy więc do Starego Sącza, gdzie, jako ksiądz biskup i papież, bywał nasz Wielki Rodak, aby z bliska przyglądnąć się Temu niezwykłemu człowiekowi, dziełom, których dokonał i nauce, którą dla nas zostawił. Na miejscu wraz z Panem przewodnikiem odkrywamy, że to urokliwe, galicyjskie miasteczko o lokacji i zabudowie rodem z średniowiecza skrywa ślady jeszcze wielu innych niezwykłych osób. Mieszkała tu św. księżna Kinga, w klasztorze który sama założyła. Tutaj spotkał się Król Jan III Sobieski ze swą ukochaną Marysieńką po wielkim zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem. Związani są z miastem jeszcze inni sławni i wybitni Polacy, jak chociażby sam nasz Pan prezydent Andrzej Duda, artyści, poeci, piosenkarze, aktorzy.
Po tych wspaniałych i budujących informacjach, łyku historii miasta i zwiedzeniu rynku, udajemy się, by poznać klasztor, w którym zamieszkała św. Kinga, zapoznać się bliżej z życiem i pracą sióstr Klarysek i z samą świętą. Odwiedzamy źródełko z cudowną wodą, gdzie z wiarą i modlitwą nacieramy orzeźwiającym płynem nasze głowy, żeby nam mądrości i wiedzy oraz chęci do nauki przybyło. Wreszcie po krótkim spacerze docieramy pod wspaniały góralski ołtarz, przy którym św. Jan Paweł II sprawował Mszę Świętą kanonizacyjną św. Kingi w 1999 r. Zwiedzamy to miejsce i maleńkie muzeum skrywające kilka cennych pamiątek związanych z wizytą Papieża w Starym Sączu. Przypominamy sobie najważniejsze fakty z życia naszego Rodaka, jego podróże i słowa. Nasi nauczyciele wspominają też wizytę Papieża, jako naoczni świadkowie doniosłych wydarzeń.
Na Mszy Świętej w której uczestniczymy w kaplicy Centrum Pielgrzymowania św. Jana Pawła II „Opoka” odkrywamy kolejne ślady, które zostawił dla nas św. Papież, jak żyć, co robić i jakim być, by do świętości dążyć. Ze czcią, zatopieni w modlitwie całujemy relikwie św. Jana Pawła II i chłoniemy klimat świętości, wciągać w nozdrza zapach świeżego powietrz i umiłowanych przez Niego gór.
Po tych wszystkich duchowych doświadczeniach czeka nas jeszcze jedna niespodzianka – tym razem coś dla ciała. Ciepła herbata i pyszna kiełbasa wzmacnia nasze siły do zabawy i śpiewu, a słodka kremówka dodaje energii na kolejne piękne chwile i doświadczenia. Z radosną piosenką „Góry do góry” na ustach wracamy do naszych domów i rodzin, by być świadkami prawdy, dobroci i miłości, o których przypomniał nam nasz św. Papież. Tak to uczciliśmy XXII Dzień Papieski w naszej szkole. Oby więcej takich wspólnych pięknych doświadczeń.
Ks.Piotr Fela