Dwudniowa wycieczka po Ziemi Sandomierskiej – realizacja programu ,,Poznaj Polskę”.

Dwudniowa wycieczka po Ziemi Sandomierskiej – realizacja programu ,,Poznaj Polskę”.

Realizując rządowy program ,,Poznaj Polskę”wyruszyliśmy z klasami 4-8 na dwudniową wycieczkę po Ziemi Sandomierskiej. Sandomierz położony jest jak wieczne miasto Rzym na siedmiu wzgórzach, stąd jego nazwa Mały Rzym. To prawdziwa skarbnica zabytków kultury i sztuki polskiej. Zobaczyliśmy ulokowany w centralnej części Starego Miasta Ratusz, wzniesiony w XIV wieku. Jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych tego typu w Polsce. Zabytkową studnię na Rynku najpopularniejsze miejsce w Sandomierzu. Przeszliśmy przez Bramę Opatowską –jedną z najlepiej zachowanych gotyckich bram miejskich w kraju, ufundowaną przez króla Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku. Przecisnęliśmy się furtą Domnikańską zwaną Uchem Igielnym. Zeszliśmy do podziemi przemierzając Podziemną Trasę Turystyczną . Pokonaliśmy 364 schody, schodząc 12 m pod powierzchnię rynku, odwiedziliśmy 34 komnaty. Poznaliśmy legendy i historię tego miejsca. Trasa powstała przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów kupieckich znajdująca się przy ul. Oleśnickiego. Obejrzeliśmy Dom Długosza XV-wieczny budynek ufundowany przez Jana Długosza, widzieliśmy Zamek Królewski wzniesiony w czasach Kazimierza Wielkiego na skarpie wiślanej, od 1986 roku na terenie zamku znajduje się Muzeum Zamkowe, Bazylikę Katedralną Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Na chwilę zatrzymaliśmy się w Zbrojowni, gdzie czekało nas najzabawniejsze spotkanie z historią. Były przymiarki strojów i zbroi, ale przede wszystkim rycerz, który swoimi opowieściami rozśmieszył nas do łez. Przemierzając Wąwóz św. Jacka Odrowąża podziwialiśmy formacje lessowe, dotarliśmy do kościoła św. Jakuba jednego z najstarszych kościołów wybudowanych z cegły. Widzieliśmy słusznych rozmiarów pierścień z krzemieniem pasiastym. Kolejną atrakcją okazało się Muzeum Ojca Mateusza. Tu każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z bohaterami serialu. Był czas na wspólny obiad i zakup pamiątek.

Po tak intensywnie spędzonym dniu, każdy z niecierpliwością czekał na zakwaterowanie w pokojach hotelowych. To chyba najfajniejsza część wycieczki- wspólnie spędzony wieczór i noc. Gry, zabawy, rozmowy, żarty,wszędzie panujący gwar, i świetny nastrój. Takie chwile mocno integrują uczniów. Szkoda tylko, że cisza nocna nastała tak szybko….

Rano pobudka, pyszne śniadanie o godzinie 7.00. Nikt się nie spóźnił i dalej w trasę. Kiedy dotarliśmy do Ujazdu naszym oczom ukazały się spowite mgłą ruiny Zamku Krzyżtopór a fruwające nad nimi ptaki potęgowały nastrój grozy. Wspaniałe miejsce wpisane na listę zabytków jako trwałe ruiny. Trochę szkoda, że nie będą odbudowywane. Zwiedzając ruiny poznaliśmy historię tego miejsca i stanęliśmy oko w oko z Białą Damą.

Kolejnym przystankiem na naszej trasie był Zespół Pałacowo Ogrodowy w Kurozwękach. Zwiedziliśmy pałac z XIV w, jedyną     w Polsce hodowlę bizonów, zjedliśmy obiad w Oranżerii. Pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. Nasze wspomnienia z wycieczki utrwalone na zdjęciach są tematem ogłoszonego Konkursu Fotograficznego.

Agnieszka L.

     

Przejdź do treści